Mobil Sentetik Yağlar

Motor yağları her aracın olmazsa olmazıdır. Fakat Türkiye’de her 5 sürücüden 1 i aracının motor yağını kontrol etmiyor. Peki bir araçta motor yağı ne işe yarar?

Motor Yağları

Motor yağları içten yanmalı motorlarda, motordaki hareketli parçaların sürtünmesini en aza indirger. Bunu vücudumuzda bulunan eklem sıvısı olarak da düşünebiliriz. Motor Yağları aynı zamanda içerisinde bulunan bileşenler sayesinde motorun temizliğini de sağlamaktadır. Motorda çalışan pistonların çok fazla sürtünme sonucunda yanmasını önleyen dahice bir buluş.

Viskozite

– Motor yağı çeşitleri yağın viskozitesiyle ayrıştırılır.
– Daha kolay bir deyimle; yağın kalınlık ölçüsüdür.
– Belirli bir sıcaklıkta yağın ne kadar akıcı olduğunu öğrenmek için yağın viskozitesine bakmamız yeterli olacaktır.
– Yüksek viskoziteye sahip yağlar genellikle yaz aylarında kullanılır. Motor yazın yüksek derecelere ulaştığında yağ incelir ve akışkan bir hal alır.
– Kış aylarında haliyle motorda yaz aylarında olduğu kadar yüksek ısıya maruz kalmayacağı sebebiyle düşük viskoziteye sahip yağlar kullanılır ve yağ daha düşük sıcaklıklarda akışkan hale geçer.
Motor yağları kendi arasında ikiye ayrılır. Birincisi klasik tip motor yağları, ikincisi ise son zamanlarda oldukça popülariteye ulaşmış mobil sentetik yağlar. Aslına bakıldığında bu iki yağında topraktan çıkarılan ham petrolden üretildiğini görüyoruz. Aradaki tek fark mobil sentetik yağlar, klasik tip motor yağlarına göre daha yüksek saflık ve en önemlisi daha yüksek kalite derecesine sahip olmasıdır. Mobil sentetik yağları motorunuz için diğer yağlara göre daha üstün koruma sağlar ve aracınızın performansını katlar. Mobil sentetik yağların özelliklerini alt başlıklarımızda inceleyelim;

Mobil Sentetik Yağlar

– Mobil sentetik yağlar daha düşü sıcaklıklarda pompalanabilirlik özelliğine sahiptir.
– Yüksek sıcaklıklarda sıcağa karşı duyarlıdır.
– Motorda oluşabilecek kalıntılara karşı üstün koruma ve hijyen sağlar.
– Motorun daha az aşınmasını sağlar.
– Yakıt ekonomisi sağlar.
– Motor ömrünü klasik yağlara göre daha uzun süre muhafaza eder.
– Yağ bozulmasını en aza indirger.
– Yağ oksitlenmesine karşı korumasıyla motor koruması sağlar.
– Yüksek hızlarda daha az yağ yakımını sağlar.

Mobil sentetik yağları normal yağlardan daha iyi yapan nedenleri merak etmiyor musunuz? Devamı için tıklayınız