Tornalama Takımları

Otomat Tornalama Teknolojileri

Kendi arasında farklı kategorilere ayrılan kayar otomat tornalama takımları işlevlerine göre farklı isimlerle anılırlar. Bunlardan ilki olan cnc yatay torna ile incelemeye başlayabiliriz. CNC yatay torna eksen hareketi, motor gücü, seri harekette kw ve dakika ölçümü ile işin ihtiyaç duyduğu kapasiteye göre tercih edilir. Ayrıca vidalı mil çapları, kızak yapısı, taret istasyon sayısı da seviyesini belirleyen diğer niteliklerdir.

Takım ebatları olarak ise kare, yuvarlak, index gibi şeklinde farklı isimler alırlar. Ayrıca pozisyon ve tekrarlama hassasiyeti, hidrolik ve soğutma tank kapasitesi litre hacimleri ile ölçülerek uygun olan model seçilir. Baktığımızda makine ağırlığı, yerleşim ölçüsü ve kontrol ayırt edicisi de cihazın kapasitesi hakkında önemli bilgiler verir. Canlı takım sayısı ve devri, pens ölçüsü fonksiyonellik açısından ehemmiyetlidir. Maksimum tornalama çapı ve boyu ile motor eksen gücü kw ölçümüyle tespit edilmektedir.

CNC Kayar Otomat Özellikleri

Bu grupta yer alan kayar otomat tornalama takımları için işlem çapı ve işlem boyu oldukça önemlidir. İş mili devri ve iş mili motor gücü kw olarak tespit edilir. Dış çap takım sayısı 6, dış çap kater ölçüsü 12 mm ebatlarındadır. İç çap olarak 4 pens ölçüsü olarak ER- 16 kapasitesindedir. Maksimum delme kapasitesi 10 mm olan bu cihazların klavuz çekme kapasitesi ise M8*1,25’dir. Bu cihazlarda ayrıca tahrikli takım sayısı ve devri de bulunmaktadır. Bunlara ilaveten motor gücü, pens kapasitesi, delme ve kılavuz özelliği tahrikli takım özelliğine uyumludur. Diğer cihazlar gibi bu cihazda da makine ağırlığı önemli bir ölçüttür. Ayrıca NC Dik Torna, CNC Poligon Torna, CNC Multitask Torna, CNC Çubuk Sürücüler de bu alanda kullanılan diğer cihazlar olarak ön plana çıkarlar.

Card image cap
Deni Tool Tornalama Takımları